"Zdrowie zależy od harmonii z własną duszą."

dr Edward BachDr Edward Bach był lekarzem medycyny i homeopatą, który poświęcił całe swoje życie poszukiwaniu najczystszej z metod terapii. Wierzył - jak obecnie wielu lekarzy - że stan umysłu odgrywa zasadniczą rolę w profilaktyce zdrowia i walce z chorobami. Zmarł w roku 1936, pozostawiając po sobie system oparty na wykorzystaniu 38 ekstraktów, pozyskiwanych z kwiatów dziko rosnących roślin. Działanie esencji ukierunkowane jest nie tyle na chorobą i jej symptomy, ile na człowieka (w rozumieniu holistycznym).

W obecnych czasach te bezpieczne i łagodnie działające ekstrakty wykorzystuje się w domach prywatnych, jak również w gabinetach specjalistów medycyny komplementarnej i klasycznej, psychoterapeutów, stomatologów, lekarzy weterynarii. Do Centrum w Mount Vernon nadesłano tysiące listów od pacjentów i terapeutów z całego świata, zaświadczając o pozytywnym działaniu metody.

Esencje dr Bacha stosuje się, aby wzmocnić pacjenta do walki z chorobą, pokonując depresje lęki i skutki traum, które mogą utrudniać leczenie. Można ich również używać profilaktycznie w chwilach stresu i niepokoju. Są bardzo pomocne dla ludzi zmęczonych, którzy źle się czują, chociaż nie otrzymali szczegółowej diagnozy medycznej.

Ekstrakty można zażywać samodzielnie lub w połączeniu z innymi środkami i metodami terapii. Nie wchodzą w interakcję z lekami. Są całkowicie bezpiecznie, nie wywołują niepożądanych efektów ubocznych, nie powodują uzależnienia. Działają w łagodny sposób i wolno je podawać wszystkim, bez względu na wiek - począwszy od noworodków po osoby starsze. Mogą też okazać się skuteczne w calu niesienia pomocy zwierzętom i roślinom. Należy zaznaczyć, że metoda dr Bacha nie zastępuje leczenia medycznego. Jeśli objawy utrzymują się, wskazana jest konsultacja lekarska.