INDEKS KWIATÓW DR BACHA A-L

AGRIMONY (RZEPIK)

Ludzi potrzebujących esencji Rzepika cechuje beztroska i poczucie humoru, ale ich życiowa radość często maskuje skrywany niepokój, zmartwienia czy wewnętrzne rozdrażnienie. Kiedy doświadczają choroby lub dyskomfortu, nieraz żartują na ten temat, lecz nie okazują swoich prawdziwych uczuć. Nie lubią samotności - są bardzo kontaktowi i szukają towarzystwa w celu odwrócenia uwagi od siebie. Próbują ignorować trudne aspekty życia. Wolą zlekceważyć różne sprawy, aniżeli dopuścić do konfrontacji. Z powodu natłoku myśli często doświadczają niepokoju w trakcie snu (patrz opis Kasztanowca białego).

Ludzie tego typu mogą nie wytrzymać napięcia i popadają w uzależnienie od alkoholu, narkotyków albo objadają się nerwowo.

W swoim pozytywnym aspekcie Rzepik charakteryzuje człowieka radosnego, potrafiącego być duszą towarzystwa, otwarcie wyrażającego uczucia i umiejącego pogodzić się z mniej przyjemnymi stronami życia. Cechujący go optymizm wynika z naturalnej pogody ducha i akceptacji siebie. Potrafi patrzeć na problemy z dystansu i jest dobrym dyplomatą.

Rzepik - esencja dr Bacha

ASPEN (OSIKA)

Osika - esencja dr Bacha

Osika wskazania jest dla osób, które doświadczają nagłego uczucia lęku czy podenerwowania bez określonej przyczyny. Zwykle bywają nadpobudliwe i rozpatrywanie. Typowym wskazaniem do jej zastosowania jest napięcie utrzymujące się po przebudzeniu ze złego snu, nawet jeśli nie pamięta się jego treści. Ekstrakt ten może być pomocny dla małych dzieci nękanych przez nocne koszmary i strachy (patrz również opis Posłonka). Lęki Osiki mogą pojawić się zarówno za dnia, jak w nocy. Przybierają formę trudnego do wytłumaczenia niepokoju lub odczucia, że coś złego może się wkrótce wydarzyć. Stan ten pojawia się w samotności, ale zdarza się, że nagle ogarnia przebywających w towarzystwie przyjaciół. Czasem towarzyszy mu drżenie ciała.

Pozytywny potencjał Osiki charakteryzuje wewnętrzny spokój, poczucie bezpieczeństwa, odwaga. Obawy i lęki są zastąpione pragnieniem przygód i nowych doświadczeń, bez względu na trudności czy niebezpieczeństwa.

Dr Bach pisał: Kiedy to urzeczywistnimy, znajdziemy sią poza bólem i cierpieniem, poza troską lub zmartwieniem, niepokojem i strachem, poza wszystkim z wyjątkiem radości życia, radości śmierci, jak również radości naszej nieśmiertelności... Możemy podążać tą drogą poprzez jakiekolwiek niebezpieczeństwa, jakiekolwiek trudności, bez obaw.

BEECH (BUK POSPOLITY)

Buk wskazany jest dla tych, którym trudno tolerować cudze wady i nieustannie dokonują krytyki. Trudno im znaleźć u innych coś pozytywnego. Mają silne poczucie wyższości, lubią osądzać. Cechuje ich arogancja, a różne nawyki i zachowania pozostałych ludzi budzą w nich irytację. Przekonani o swojej racji myślą, że inni są w błędzie (patrz również opis Niecierpka).

Pozytywny potencjał Buku charakteryzują: tolerancja, zrozumienie i współczucie dla innych. Osoba taka zauważa w innych dobro pomimo ich niedoskonałości.

Buk pospolity - esencja dr Bacha

CENTAURY (TYSIĄCZNIK)

Tysiącznik - esencja da Bacha

Ekstrakt z Tysiącznika wskazany jest dla osób, które mają trudność z odmawianiem otoczeniu. Pozwalają narzucać sobie czyjąś wolę, bywają nawet ofiarami znęcania się. Zwykle są nieśmiałe, ciche, raczej pasywne, posiadają słabą wolę. Nastawione na spełnianie oczekiwań innych, ulegają im - bardziej z powodu swojej służalczości, aniżeli chęci współpracy. Pomimo niezadowolenia z takiego stanu rzeczy, raczej ukrywają własne pragnienia i aspiracje, zamiast podjąć ryzyko konfrontacji. Łatwo ulegają cudzym wpływom, gdyż są mało asertywne. Wykorzystywane przez drugich, opadają z sił i ogarnia je znużenie.

Dodatni potencjał Tysiącznika przejawia się w chęci działania dla dobra innych, bez rezygnacji z własnych pragnień. Tacy ludzie potrafią wyrażać swoje zdanie i bronić go, dobrze też odnajdują się w towarzystwie. Są świadomi osobistych potrzeb i mogą podążać obraną ścieżką z siłą i determinacją, nieskrępowani czyjąś opinią.

CERATO (CERATO)

Cerato jest dla osób, które nie wierzą sobie w podejmowaniu decyzji. Zwykle wiedzą, czego chcą i potrzebują, ale pomimo wewnętrznej mądrości, zasobów wiadomości oraz intuicji, ciągle oczekują rady i potwierdzenia innych. Wolą bezkrytycznie postępować według czyichś wskazówek, aniżeli zaufać własnemu osądowi. W przypadku niepowodzeń będą radzić się kolejnych osób.

Cerato dodaje wiary we własną intuicję i mądrość oraz ułatwia wsłuchanie się w swój wewnętrzny głos. Pewni stanowiska w danej sprawie są zdolni realizować swoje powołanie.

Cerato - esencja dr Bacha

CHERRY PLUM (ŚLIWA WIŚNIOWA)

Śliwa wiśniowa - esencje dr Bacha

Śliwa służy ludziom, którzy lękają się zaniku kontroli na własnym zachowaniem. Mogą być na skraju załamania, odczuwać głęboką rozpacz oraz obawiać utraty zdrowych zmysłów.

Ekstrakt ten jest przydatny, kiedy puszczają nerwy lub gdy człowiek boi się, że może wybuchnąć, doświadczać gwałtownych impulsów. W takich sytuacjach pojawia się możliwość wystąpienia histerycznych zachowań wobec przyjaciół i rodziny, ulegania nagłym atakom wściekłości.

Jeżeli opisywane objawy są bardzo nasilone, zaleca się dodatkowo pomoc doświadczonego terapeuty.

W pozytywnym aspekcie Śliwa charakteryzuje człowieka przepełnionego spokojem, zdolnego myśleć i działać w sposób racjonalny.

CHESTNUT BUD (PĄK KASZTANOWCA)

Pąk kasztanowca używa się w przypadku trudności w uczeniu sie na doświadczeniach z przeszłości, czego skutkiem jest brak postępu i rozwoju. Ten typ osobowości powtarza takie same pomyłki, np. wybór niewłaściwego partnera lub kontynuację pracy na nieodpowiednim stanowisku. Zamiast wyciągnąć wnioski ze starych błędów, zapomina o nich. Brak mu podstaw do podejmowania właściwych decyzji. Może cierpieć z powodu powracających dolegliwości, nie zastanawiając się, dlaczego stale się pojawiają, przez co nie potrafi usunąć ich przyczyny.

Pozytywny potencjał Pąku kasztanowca tak przedstawił dr Bach: Ekstrakt ten pomaga w pełni korzystać z codziennych doświadczeń i widzieć siebie oraz swoje błędy tak, ja to czynią inni.

Pozytywna osobowość postrzega potknięcia innych w sposób obiektywny, czerpie nauki z każdego doświadczenia, zdobywając wiedzę i mądrość pozwalającą rozwijać się, iść do przodu. Jest aktywna psychicznie oraz obserwuje i uczy się otoczenia.

Pąk kasztanowca - esencje dr Bacha

CHICORY (CYKORIA PODRÓŻNIK)

Cykoria podróżnik - esencja dr Bacha

Cykorię stosuje się u ludzi nadmiernie zaborczych, przejawiających skłonność do kontrolowania lub manipulacji. Są oni obdarzeni silną wolą. Oczekują od innych szczególnego docenienia, bywają krytyczni, pouczają, wtrącają się w czyjeś sprawy. Mają trudność z dawaniem bez oczekiwania odwzajemnienia, rewanżu. Unikają samotności, oczekują ciągłej uwagi otoczenia. Czasem bywają przekonani, że obowiązkiem drugich jest spełniać ich potrzeby lub dogadzać im: typowym przykładem jest dominujący i kontrolujący rodzic, który trzyma pod nadzorem dorosłe już dziecko. Pomimo swej siły, Cykorie użalają się nad sobą i obrażają. Niektóre symulują chorobę, aby zwrócić na siebie uwagę - np. zaborczy rodzic, który ból serca, kiedy córka chce wyjść z domu. Często są bardzo rozmowne, mają łatwość wyrażania opinii i skłonność do utarczek słownych.

Cykoria jest też dobra dla dzieci domagających się ciągłego zainteresowania oraz uwagi.

Pozytywny aspekt Cykorii widać u osób zdolnych do otaczania innych troską w nieegoistyczny sposób. Potrafią obdarzać innych, nie oczekując niczego w zamian i pozwalają swoim bliskim żyć własnym życiem, w zgodzie z samym sobą.

Czując się spełnionymi, nie potrzebują zapewnień, że są warci miłości. Pozostają mili, ciepli i wrażliwi na potrzeby innych.

CLEMATIS (POWOJNIK PNĄCY)

Powojnik jest wskazany dla egzystujących w świecie własnej fantazji i niewykazujących zainteresowania tym, co ich otacza. Trudno im żyć teraźniejszością. Tęsknią za lepszymi czasami, nie są naprawdę szczęśliwi, nie czynią jednak niczego, by to zmienić. Charakteryzuje ich słaba pamięć i nie mają głowy do szczegółów. Brak im energii, sprawiają wrażenie roztargnionych.

Z uwagi na brak koncentracji są narażenia na różnego typu wypadki. Lubią przebywać w samotności, a przez wycofywanie się unikają konfrontacji. W przypadku choroby nie podejmują wysiłków, aby się wyleczyć. Bywają wielce romantyczni. Powojnik może być wskazany dla kogoś kto stracił ukochaną osobę i pragnie się z nią połączyć.

Dzieci tego typu mają trudności ze skupieniem uwagi - bardziej ze względu na bujanie w obłokach aniżeli brak wrodzonych zdolności.

Pozytywny potencjał Powojnika charakteryzuje aktywność i zainteresowanie otaczającym światem oraz cieszenie się urokami życia. Człowiek taki otwiera się na inspiracje i realizuje swój twórczy potencjał, np. w dziedzinie sztuki, pisania, projektowania, mody lub lecznictwa. Staje się świadomym swoich celów realistą, wie, że to teraźniejszość kształtuje obraz przyszłości. Twardo stąpając po ziemi, jest zdolny kontrolować własne fantazje.

Powojnik pnący - esencja dr Bacha

CRAB APPLE (JABŁOŃ PŁONKA)

Jabłoń płonka - esencja dr Bacha

Jabłoń płonka jest ekstraktem, który oczyszcza umysł i ciało. poleca się go tym, których cechuje odczucie zbrukania i negatywny wizerunek siebie. Charakteryzuje ludzi szczególnie dbających o czystość w domu lub też mających obsesję na punkcie mycia, a także mało istotnych spraw.

Jabłoń płonka wskazana jest dla osób odczuwających wstyd i zażenowanie związane ze sprawami lub objawami fizycznymi, np. problemami skórnymi, wydzielinami ciała, i popadających w zniechęcenie, kiedy zawodzi terapia (zobacz również opis Goryczki).

Ludzie z problemami skórnymi mogą stosować Jabłoń zewnętrznie, w postaci płynu do przemywania (rozpuścić kilka kropli w wodzie), kompresów albo dodając 10 kropli ekstraktu do kąpieli.

Dodatni potencjał Jabłoni charakteryzuje akceptujących siebie oraz swoje niedoskonałości. Osoby tego typu mają przyjazny obraz siebie, aprobują własny wygląd i czują się dobrze w środowisku, w którym żyją.

ELM (WIĄZ ANGIELSKI)

Wiąz jest dla tych, którzy czują się przygnieceni ilością pracy oraz obowiązków. Chociaż są odpowiedzialni i dobrze sobie radzą, czasami ulegają rezygnacji czy zniechęceniu. Osoby charakteryzowane przez Wiąz to dobrzy szefowie, często obejmujący ważne stanowiska. Dbają o dobro innych - na przykład w zawodzie nauczyciela, lekarza, terapeuty, jako dyrektor firmy.

Wiąz stosuje się, gdy człowieka ogarnia nagłe poczucie przytłoczenia odpowiedzialnością i przekonanie, że nie sprosta oczekiwaniom lub nie poradzi sobie z wydarzeniami. Zwykle dzieje się tak wtedy, kiedy podejmuje się zbyt wielu zadań, nie dbając przy tym o siebie. W efekcie czujemy się wyczerpani, słabi i popadamy w zwątpienie.

Pozytywny aspekt tego ekstraktu pozwala racjonalnie ocenić własne siły i przywraca wiarę w siebie. Pomaga spojrzeć na problemy z dystansu, by przyjmować zobowiązania na miarę naszych możliwości, uwzględniając jednocześnie czas na własne potrzeby.

Wiąz angielski - esencja dr Bacha

GENTIAN (GORYCZKA GORZKAWA)

Goryczka gorzkawa - esencja dr Bacha

Po Gorczycę sięgamy, kiedy upadamy na duchu, przeżywamy zwątpienia, przygnębienie i zniechęcenie. W obliczu trudności ludzie tego typu łatwo tracą wiarę, są zdeprymowani. W przeciwieństwie do Gorczycy, przyczynę ich smutku da się zidentyfikować. Jednak chociaż mogą uzyskać poprawę stanu zdrowia lub czynić w życiu postępy, łatwo zniechęcają się drobnymi niepowodzeniami.

Ekstrakt Goryczki jest użyteczny w sytuacji rozczarowania długotrwałym leczeniem lub nawracającymi objawami choroby. Bywa również skuteczny u dzieci zniechęconych nauką i obowiązkami szkolnymi.

Pozytywny potencjał Goryczki polega na uświadomieniu sobie, że w istocie bez względu na wynik nie ma porażek, jeśli człowiek daje z siebie wszystko. Żadna przeszkoda nie wydaje się wtedy zbyt duża, a żadne zadanie nie przerasta sił. Pozostaje wiara, że wszelkie trudności mogą ostatecznie zostać pokonane.

GORSE (KOLCOLIST ZACHODNI)

Kolcolist stosuje się w chwilach głębokiego zwątpienia i rozpaczy. Jest ekstraktem dla tych, którzy stracili nadzieję, poddali się, nie widzą światła na końcu tunelu. Mogą mieć przekonanie, że ich choroba jest dziedziczna, dlatego nieuleczalna. Czują się zakazani na ból i cierpienie, nie próbują nawet tego zmienić, Czasem sięgają po różne sposoby leczenia, by zadowolić bliskich, brak im jednak wiary w skuteczność terapii.

Dr Bach tak mówił o ludziach typu Kolcolistu: Wyglądają tak, jakby potrzebowali promieni słońca w swoim życiu, aby rozgonić ciemne chmury.

Pozytywnymi potencjałami tego ekstraktu są wiara i nadzieja pomimo fizycznych lub psychicznych problemów. Kolcolist pozwala z ufnością spojrzeć w przyszłość, dostrzec pozytywne aspekty życia nawet w doświadczaniu choroby. Pomaga odzyskać wiarę w pomyślne rozwiązanie trudności lub poczuć, że jest się na właściwej drodze do wyleczenia.

Kolcolist zachodni - esencja dr Bacha

HEATHER (WRZOS POSPOLITY)

Wrzos pospolity - esencja dr Bacha

Wrzosu potrzeba ludziom pochłoniętym własnymi sprawami, dolegliwościami lub bolączkami oraz niezdolnym do prawdziwej, wzajemnej komunikacji z innymi. Mogą być unikani z powodu ogromnych potrzeb koncentrowania na sobie uwagi. W chorobie, wyolbrzymiają jej objawy, a w codziennych sprawach robią zazwyczaj z igły widły. Odczuwają przymus mówienie i szukają słuchaczy, aby z najdrobniejszymi szczegółami móc im opowiadać o sprawach osobistych. Zazwyczaj mówią szybko, zachowując małą odległość pomiędzy sobą, a słuchaczem.

Nie lubią pozostawać sami, mogą też nie zauważać, że ludzie ich unikają, gdyż potrafią wyssać z nich energię, nie wykazując zainteresowania cudzymi problemami.

Pozytywny potencjał ekstraktu Wrzosu pomaga stać się dobrym rozmówcą, który potrafi bezinteresownie, ze zrozumieniem odnosić się do problemów innych ludzi. Ten typ Wrzosu jest zdolny odłożyć na bok własne sprawy i wczuć się w potrzeby drugiego.

HOLLY (OSTROKRZEW)

Ostrokrzew pomaga osobom, którym trudno się pohamować w wyrażaniu negatywnych emocji. Mogą być nieczułe, bezlitosne, a nawet okrutne w napadach złości. Wewnątrz zaś cierpią - często bez konkretnej przyczyny - i trudno im się otworzyć na miłość.

Negatywny przykład stanu Ostrokrzewu to ktoś pełen nienawiści, zawiści i zazdrości. Może doświadczać (czasem nieświadomie) uczucia zagrożenia, co powoduje podejrzliwość lub agresję. Czuje uogólnioną niechęć w stosunku do innych, wobec czego staje się niezdolny do przeżywania miłości.

Ostrokrzew jest dobrym ekstraktem dla dzieci zazdrosnych o rodzeństwo.

Dodatni aspekt Ostrokrzewu charakteryzuje osobę o wielkim sercu, zdolną dawać, nie żądając niczego w zamian. Tacy ludzie bywają współczujący, kochający i w pełni oddani. Są w stanie bezinteresownie dzielić się z drugimi, nie bacząc na problemy osobiste. Dzięki wewnętrznej harmonii potrafią cieszyć się z sukcesów innych.

Według doktora Bacha: Ostrokrzew ochrania nas przed wszystkim, co nie jest Uniwersalną Miłością. Otwiera serce, jednocząc nas z boską miłością.

Ostrokrzew - esencja dr Bacha

HONEYSUCKLE (WICIOKRZEW PRZEWIERCEŃ)

Wiciokrzew przewierceń - esencja dr Bacha

Wiciokrzew przynosi korzyści ludziom przywiązanym zbytnio do wspomnień, nostalgicznym, żyjącym przeszłością, tęsknotą za domem. Ubolewają nad tym, lecz , patrząc ciągle w przeszłość, nie sią w stanie zmienić obecnej sytuacji. Mogą być niezdolni do porzucenia złych wspomnień z przeszłości, przywiązani myślami do kogoś dla nich ważnego, kogo stracili, lub tęsknić za szczęśliwszym okresem życia. Trudno im poradzić sobie z żałobą i w rozmowach często powracają do tego, co minęło.

Esencja Wiciokrzew bywa bardzo pomocna dla osób przechodzących żałobę, ale też zwolnionych z pracy lub tych, których spotkało niepowodzenie w interesach. Ekstrakt ten jest szczególnie przydatny dla ludzi starszych, żyjących samotnie.

Pozytywny potencjał Wiciokrzew ułatwia życie chwilą obecną, bez ulegania wspomnieniom, i odbiór przeszłych zdarzeń jako wartościowych lekcji. Osoba z jego cechami może kroczyć w przyszłość bez żalu, a starzenie się akceptować jako naturalny proces.

HORNBEAM (GRAB POSPOLITY)

Grab aplikuje się w przypadku zmęczenia - bardziej psychicznego niż fizycznego. Pomaga tym, którzy po przebudzeniu mają wątpliwości, czy są zdolni sprostać zadaniom nadchodzącego dnia. Choć często takie osoby wykonują wszystko, co zaplanowały, trudno im zabrać się do pracy. Mogą także odczuwać przemęczenie wynikające z przepracowania, na przykład w czasie studiów, kiedy przygotowują się do egzaminów (patrz również opis Oliwki). Brak chęci przyczynia się do odkładania spraw na później. Sen nie pomaga wtedy poczuć się wypoczętym. W przypadku choroby tracą wiarę, że będą miały siłę potrzebną do wyzdrowienia.

Pozytywny potencjał Grabu charakteryzuje pewność sił i zdolności, aby sprostać wyzwaniom dnia. Ułatwia odzyskanie rześkości umysłu, witalności, spontaniczności, co sprawia, że życie znów przynosi radość, do codziennych spraw można podejść z energią, czystym umysłem, a stosunek pracy do zabawy pozostaje w równowadze.

Grab pospolity - esencja dr Bacha

IMPATIENS (NIECIERPEK POSPOLITY)

Niecierpek pospolity - esencja dr Bacha

Niecierpek przeznaczony jest dla łatwo ulegających irytacji i zniecierpliwieniu. Chcą oni, by wszystko było wykonane natychmiast. Szybko działają, myślą, mówią. Chociaż są zdolni, efektywni, ogarnia ich rozdrażnienie i frustracja, jeśli współpracownicy funkcjonują wolniej. Dlatego też wolą pracować samotnie. Są niezależni, nienawidzą tracić czasu i często kończą wypowiedzi innych.

Miewają różne nastroje - czasem równie szybko wybuchają, co gasną. W przypadku choroby są pacjentami niespokojnymi, łatwo się irytują. Bywają nerwowi, a brak rozwagi i porywczość mogą u nich zwiększać ryzyko wypadku.

Korzystny aspekt Niecierpka charakteryzuje osobę stanowczą, spontaniczną, ale jednocześnie mnie impulsywną w myślach i czynach. Zrelaksowana, zadowolona oraz wyrozumiała dla innych, działających wolniej, rozwiązuje drażniące sprawy spokojnie i dyplomatyczne.

LARCH (MODRZEW EUROPEJSKI)

Modrzew stosujemy w przypadku braku pewności siebie, kiedy człowiek nawet nie próbuje działania, z góry przekonany, że skończy się niepowodzeniem (porównaj z Kolcolistem). Modrzewiom towarzyszy czasem kompleks niższości. Są świadome ukrywania swoich możliwości, ale trudno im się do tego przyznać, unikają ryzyka lub ewentualnych niepowodzeń.

Ekstrakt ten pomaga osobom, które tracą pewność siebie przed egzaminem (np. na prawo jazdy), wystąpieniem, rozmową kwalifikacyjną itp.

Pozytywny aspekt Modrzewia wyraża się ludziach zdeterminowanych, realistycznie szacujących swoje możliwości i nie przejmujących się tak bardzo, czy osiągną sukces, czy spotyka je niepowodzenie. Pewni swojego potencjału starają się osiągnąć wyznaczone cele. Są zdolni do przejmowania inicjatywy, podejmowania ryzyka i odrzucają stwierdzenia typu "nie mogę". W rozsądny sposób używają swoich dokonywania oceny.

Modrzew europejski - esencja dr Bacha