facebook

twitter

youtube

pab

wydarzenia_ok

promocje_ok

bestselery_ok

NERWICA

Nerwica to kategoria zaburzeń lękowych, które występują pod wieloma postaciami. W znacznym stopniu dezorganizują życie osobiste i zawodowe. Objawy lękowe możesz jednak pokonać stosując odpowiednie metody (zob. Terapia dr. Bacha).

Wiele osób odwiedzających gabinety lekarskie i psychoterapii opowiada o sytuacjach, w których doświadczają lęku. Jego nasilenie bywa różne - od nieznacznego poczucia napięcia, podenerwowania, do przerażenia, ostrych ataków paniki. Na ogół, ludzie posiadają zróżnicowane rozumienie przyczyn tych objawów i ich uwarunkowań. Są tacy, którzy pozostają ich całkowicie nieświadomi i w konsekwencji czują się bezsilni. Mogą zamykać się w domu, aby unikać sytuacji, w których lęk się wcześniej pojawił. Inni, próbują borykać się ze swoim napięciem, nieśmiałością, ale objawy te przeszkadzają im w prawidłowym funkcjonowaniu i czerpaniu satysfakcji z kontaktów społecznych lub zawodowych.

Najczęstsze postaci zaburzeń lękowych, to:

agorafobia - irracjonalny lęk związany z przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu oraz przebywaniem w miejscach, z których trudno się wydostać lub gdzie uzyskanie pomocy może być utrudnione (miejsca publiczne typu kino, teatr, hipermarket, kościół). Agorafobia łączy się często z atakami paniki.
lęk paniczny (ataki paniki) - napad silnego lęku, któremu towarzyszą objawy somatyczne, takie jak przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie, duszność lub zadyszka, uczucie dławienia, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy lub uczucie obręczy wokół niej, dreszcze, uczucie gorąca, drętwienia lub mrowienia w różnych częściach ciała. Objawom tym może towarzyszyć lęk przed śmiercią lub utratą przytomności. W wyniku ataków paniki, często pojawia się dodatkowo lęk przed lękiem (lęk antycypacyjny), kiedy osoba boi się i oczekuje pojawienia się objawu. Czytaj więcej o atakach paniki.
fobia specyficzna - zaburzenie nerwicowe, którego głównym objawem jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Osoba taka unika wtedy sytuacji wywołujące u niej uczucie lęku, co może w znaczny sposób utrudnić funkcjonowanie społeczne. Niepokój i trwoga związana z obiektem wywołującym lęk wydają się często irracjonalne. Dlatego, osoby takie próbują często ukryć swoją fobię przed innymi.
fobia społeczna - charakteryzuje osoby przeżywające lęk wobec wszystkich lub niektórych sytuacji społecznych. Ludzie ci przeżywają wysoki poziom napięcia, wstyd, zażenowanie. Obawiają się tego, że inni mogą zauważyć ich niepokój, czerwienienie się. W konsekwencji, unikają kontaktów społecznych. W dużym nasileniu, fobia społeczna uniemożliwia nawiązywanie nowych relacji, osiąganie celów, prowadzenie życia zawodowego.
lęk uogólniony - zaburzenie nerwicowe pod postacią uporczywego, wolnopłynącego lęku, z towarzyszącą często obawą przed nieszczęściem dotykającym osobę chorą lub jej rodzinę. Wyobrażenia na temat popadnięcia w długi, utraty dobytku, choroby i innych niepowodzeń powodują duży stres i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Mogą prowadzić do zaburzeń snu, koncentracji, wywoływać irytację i zmęczenie. Aby uchronić bliskich przed wyobrażonymi trudnościami, chory kontroluje działania swoje i innych, unika rozstań.

Terapia nerwic
Na początek, warto ocenić stopień nasilenia objawów i jak długo występują. Jeżeli nie są one na tyle silne, aby uniemożliwić normalne funkcjonowanie (np. wychodzenie z domu, robienie zakupów, rozmawianie z sąsiadem), warto zacząć od naturalnych sposobów redukcji stresu (trening relaksacyjny, preparaty ziołowe). Warto też zadbać o siebie i swoje potrzeby, wypoczynek, kontakt z ważnymi osobami.

Jeżeli objawy są bardziej nasilone i powodują spustoszenie w codziennym życiu, udaj się do specjalisty (lekarza psychiatry lub psychoterapeuty) na konsultację diagnostyczną. Może okazać się, że lekarz zaleci udział w psychoterapii, aby pomóc ci zrozumieć dynamikę objawów (Dlaczego się pojawiły? Czemu właśnie teraz? Jaką pełnią funkcję?). Zazwyczaj, pod objawami nerwicy drzemią ukryte konflikty wewnętrzne oraz niewyrażone emocje i potrzeby.

Jeżeli twoje objawy są tak silne, że uniemożliwiają funkcjonowanie i chodzenie na terapię, zapewne otrzymasz propozycję farmakoterapii. Stosowanie leków uspokajających może zredukować objawy i umożliwi ci udział w psychoterapii. Leków tych nie możesz jednak stosować w nieskończoność, ponieważ wiele z nich ma potencjał uzależniający. Są też niewskazane w przypadku osób cierpiących na niektóre choroby somatyczne (np. układu oddechowego). Myśląc zdroworozsądkowo, warto zacząć od naturalnych środków redukujących napięcie psychiczne (herbaty ziołowe, suplementy diety i inne preparaty stosowane w medycynie naturalnej). Środki te są zazwyczaj bezpieczne, nie dają efektów ubocznych, ani nie powodują uzależnienia. Wiele z nich możesz stosować równolegle z leczeniem farmakologicznym.

Metoda dr. Bacha na objawy nerwicy…
W przypadku ataków paniki, doraźnie podaje się Rescue Remedy (tzw. krople pierwszej pomocy). To gotowa mieszanka pięciu ekstraktów redukujących napięcie. Specyfik ten wykorzystywany jest również w innych sytuacjach stresowych, tj. egzamin, wizyta u dentysty, rozmowa kwalifikacyjna, itp. W przypadku osób, które często rozmyślają o swoich objawach (np. wyobrażają sobie, co się stanie, kiedy wyjdą z domu i będą mieć atak paniki), warto dołączyć ekstrakt z Kasztanowca białego lub zastosować Rescue Noc - preparat, który stanowi połączenie Rescue i Kasztanowca białego. Zobacz ulotkę: Terapia dr. Bacha)

Ludziom borykającym się z lękami zaleca się również stosowanie innych ekstraktów dr. Bacha. Nieśmiałym i bojaźliwym warto podawać Kroplik (Mimulus). Osika (Aspen) pomaga w przypadku irracjonalnych lęków i poczucia zagrożenia bez ewidentnej przyczyny. Dla nadopiekuńczych i drżących o zdrowie oraz bezpieczeństwo bliskich zalecany jest ekstrakt z Kasztanowca czerwonego (Red chestnut), a w przypadku braku pewności siebie i wiary w swoje umiejętności, kompetencje - Modrzew (Larch). Warto też pamiętać o remedium z kwiatu Cykorii (Chicory), który dodaje panikarzom więcej samodzielności - łatwiej mogą wtedy wyjść z domu, bez asysty kogoś bliskiego.

W czasie terapii, doświadczysz wielu ciekawych odkryć. Być może zauważysz, że objawy nerwicy ukrywały inne problemy – lęk przed opuszczeniem gniazda rodzinnego i rozpoczęciem dorosłego życia na własną rękę, obawy związane z wejściem na rynek pracy, założeniem rodziny, itp. Być może z zaskoczeniem zauważysz, że pod płaszczykiem fobii społecznej, nieśmiałości, kryje się wrogość i żal do innych.

Kluczem do osiągnięcia najlepszych efektów w stosowaniu metody dr. Bacha jest właściwy dobór ekstraktów (odpowiednio do objawów i cech charakteru). Warto skorzystać z pomocy specjalisty metody. Możesz w tym celu skorzystać z telePoradni.