Forum FORUM DRBACH.PL Strona G│ˇwna
FORUM DRBACH.PL
Centrum Terapii Bacha: dystrybutor Oryginalnych Esencji Kwiatowych Bacha, Kropli Pierwszej Pomocy i innych produkt??w Bacha
Odpowiedz do tematu
┬?ycie z chorob┬? nowotworow┬?
Admin
Administrator forum

Do│▒czy│: 10 Lis 2005
Odpowiedz z cytatem
Dignoza choroby nowotworowej jest dla wielu zaskoczeniem. Perspektywa terapii budzi r??┬?ne emocje, skojarzenia. Jest te┬? wiele czynnik??w wp┬?ywaj┬?cych na to, czy chorzy szukaj┬? pomocy, jak szukaj┬? pomocy i jakiej szukaj┬? pomocy.

Zach??cam do dzielenia si?? Waszymy osobistymi do┬?wiadczeniami i przemy┬?leniami w tym zakresie.
Zobacz profil autoraWyÂlij prywatn▒ wiadomoŠWyÂlij email
GIJANE
GoŠ

Odpowiedz z cytatem
Witam wszystkich.
Jestem nowym u┬?ytkownikiem, a tak w zasadzie u┬?ytkowniczk┬? tego forum.
Pracuj?? w szpitalu onkologicznym od 6-ciu lat i ka┬?dego dnia stykam si?? z problemami dotycz┬?cymi choroby nowotworowej: pierwsza diagnoza, w┬?tpliwo┬?ci czy podj??te leczenie jest w┬?a┬?ciwe, w┬?tpliwo┬?ci typu czy si?? uda, czy dam rad??, co powiedz┬? inni, a┬? do obaw przed ┬?mierci┬?.
Z moich do┬?wiadcze?? wynika, ┬?e du┬?┬? rol?? w tym, jak pacjent zareaguje, gdy us┬?yszy, ┬?e ma raka, pe┬?ni lekarz i w spos??b w jaki poinformuje o tym pancjenta. Lekarz powinien wiedzie?? jak ma zwr??ci?? si?? do cz┬?owieka. Ka┬?dy z nas przecie┬? reaguje inaczej.
W szpitalu, w kt??rym pracuj?? bywaj┬? m┬?odsi i starsi pacjenci. Jednego z nich bardzo dobrze zapamita┬?am. Zjawi┬? si?? u nas maj┬?c 18 lat, po maturze, po egzaminach na studiach. Uda┬?o si??, dosta┬? si?? na wymarzon┬? architektur??. Tu┬? po wynikach egzamin??w okaza┬?o si??, ┬?e pojawi┬?a si?? choroba - choroba zwana rakiem. Potocznie uwa┬?ana za wyrok. By┬? to rak ga┬?ki ocznej. Ups - a ga┬?ka oczna, zdrowa - jak najbardziej przydatna w pracy architekta. Nast??pnie operacja - usuni??cie ga┬?ki ocznej, p??┬?niej d┬?ugotrwa┬?a terapia uzupe┬?niaj┬?ca: radioterapia, chemioterapia. Nauka na studiach nie zd┬?┬?y┬?a rozpocz┬??? si?? - pacjent wyst┬?pi┬? o urlop zdrowotny. Po leczeniu pojawi┬?y si?? dylematy: co dalej? Postanowi┬? po rocznej przerwie rozpocz┬??? nauk??, jednak z braku tak wa┬?nego narz┬?du - na innym kierunku. Pocz┬?tkowy plan by┬? nast??puj┬?cy - indywidualny tok nauczania. Nie mog┬?am do tego dopu┬?ci??. Porozmawia┬?am z mam┬?, uzmys┬?owi┬?am jej, ┬?e ma wspania┬?ego syna, kt??ry jest bardzo inteligenty, kontaktowy, wi??c b┬?edem by by┬?o zamyka?? go przed lud┬?mi. Przekona┬?am! Syn zacz┬?┬? studia, mo┬?e nie na taki kierunku o jakim marzy┬?, ale te te┬? mu si?? podoba┬?y. W trakcie studi??w zdecydowa┬? si?? na drugi fakultet. W┬?a┬?nie na studiach pozna┬? swoj┬? obecn┬? dziewczyn??. Min??┬?o 6 lat, nasz pacjent jest szcz??sliwym cz┬?owiekiem: ko??czy studia, otrzymuje stypendium naukowe za dobre wyniki w nauce, niebawem odb??dzie si?? jego ┬?lub. I co z tego, ┬?e nie ma oka.
Bardzo wa┬?ne jest to by osoby chore nie zamyka┬?y si?? w sobie, tylko by┬?y otwarte na ┬?wiat.
Wiem i rozumiem, ┬?e na pocz┬?tku choroby towarzysz┬? r??zne obawy, cz┬?owiek potrzebuje poby?? sam na sam ze sob┬?, by przemy┬?le?? aktualn┬? sytuacj??, Trzeba tym ludziom da?? troch?? czasu i pozwoli?? ┬?y?? zupe┬?nie tak samo jak kiedy┬?.
Rozumiem tych pacjent??w, przynajmniej je┬?eli chodzi o moment oczekiwania na ostateczn┬? diagnoz??. Sama czeka┬?am na swoje w┬?asne wyniki. Operowana by┬?am z powodu podejrzenia czerniaka z┬?o┬?liwego. Wynik okaza┬? si?? dla mnie dobry. Wiem co to znaczy strach przed tak wa┬?nym momentem, kt??ry mo┬?e okaza?? si?? najwazniejszym momentem w naszym ┬?yciu. Mimo tego, ┬?e pracuj?? d┬?ugo z lud┬?mi chorymi onkologicznie, dopiero moja osobista sytuacja nauczy┬?a mnie wi??kszego zrozumienia dla pacjent??w, dla ich niepewno┬?ci, wycofania, agresji.

Pozdrawiam
hanuta
GoŠ

Odpowiedz z cytatem
Bardzo wa┬?ne jest to by osoby chore nie zamyka┬?y si?? w sobie, tylko by┬?y otwarte na ┬?wiat.

Gijane masz calkowita racje!!! Bedac w sanatorium poszlam z ciekawosci poznania pewnej pani psycholog ,o ktorej wczesniej slyszalam od znajomej ,ze to bardzo fajna babka na terapie psychologiczna .... Co drugi dzien 60 min 8-10 kobiet ,byly to przewaznie duzo starsze odemnie panie ,wszystkie po albo w trakcie leczenia na raka . Bylam przerazona tym co tam uslyszalam ,a w szczegolnosci tym ,jak one sie bardzo wstydza tego ,ze sa chore !!! Czego ja kmpletnie nie moglam zrozumiec Sad( I wiecie co ,dopiero wtedy bylam naprawde zdolowana Sad( Zaczelam im opowiadac ,jak ja sobie radzilam z moja choroba ,jak do niej podchodzilam opiekujac sie jeszcze dodatkowo chora na raka mama ktora mieszka 700km odemnie . Najbardziej przypadlo im opowiadanie jak rozmawialam z moim rakiem i tlumaczylam mu ,ze czas odejsc ,ze dziekuje za wizyte ,ale prosze go zeby opuscil moje cialo .Tak poradzila mi moja siostra ,powiedziala " zaprzyjaznij sie z twoja choroba " . Tak zrobilam ,nie chcialam dac mu szansy ,tym ze popadne w depresje albo sie zalamie , wiec zaakceptowalam go calkowicie jak cos co nalezy w tym momencie do mnie i mojego zycia . Zylam w miare mozliwosci dalej tak samo ,jak i przed choroba ! Poszlam nawet na dyskoteke z przyjaciolmi ,jak juz bylam lysa (mialam super peruczke hehe) ,moj lekarz jak z nim rozmawialam nie raz patrzyl na mnie jak na dziwadlo ....Ale mnie to wszystko bardzo bawilo ,dodawalo mi sil ... No i tak staralam sie to przekazac na tych spotkaniach .... Jak wyjezdzalam wszystkie panie czekaly na mnie w recepcji ,zeby sie ze mna pozegnac .Troche zalowaly chyba ,ze wyjezdzam bo mialy mokre oczka i dziekowaly mi chociaz nie wiem tak naprawde za co .Byl to dla mnie bardzo ,bardzo mily moment bo chyba dalam im jednak cos dobrego moimi szalonymi opowiesciami ,jak pokonywalam raka i go pokonalam z usmiechem na ustach i wiara i nadzieja i miloscia w sercu !!!!

Dziekuje Bogu ,ze przeszlam ta lekcje zycia i dostalam szanse .Duzo w moim zyciu zmienilo sie na lepsze i jeszcze lepciejsze ,bo ja sie zmienilam .

Dziekuje Aniolom , wspanialym swietlistym istotom niebios i tym tu na ziemi ,ktorych spotkalam naprawde wielu !!!!!
olka_krk4

Do│▒czy│: 28 Mar 2006
Sk▒d: krakow
Odpowiedz z cytatem
Hanuta

Jestes niesamowita,silna kobieta i mozna Cie podziwiac bez ko??ca Smile))
Trzeba cieszyc sie zyciem i dziekowac Bogu za wszystko.Ja mam tylko nerwice i codzien dziekuje Panu Bogu za to,ze coraz lepiej idzie oswajanie sie z ta nerwica.

Wiem,ze Pan Bog czuwa,nade-mna nad moja rodzina,nad nami wszystkimi.

I wiem,ze Pan Bog mimo iz widzi ile popelniam bledow w tej mojej nerwicy,ze czesto ponosi mnie gniew i krzycze na dzieci,klne,ale zaraz sie opamietam,przeprosze Pana Boga i staram sie nie popelniac tych bledow,chociaz na drugi dzien znowu sie zdenerwuje i znowu przepraszam,ale wierze ze Pan Bog mi wybacza i wie,ze staram sie i w koncu uda mi sie przestac tak wsciekac i denerwowac.Najwazniejsza w zyciu jest rodzina i milosc i wsparcie najblizszych we wszystkim
Zobacz profil autoraWyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
hanuta
GoŠ

Odpowiedz z cytatem
olka_krk4 o tak , rodzina to bardzo wazne , to takze moje wsparcie , mam dwoch wspanialych synow ,ktorych kocham z calych sil ... Przytocze tu sytuacje ,gdzie moi chlopcy przeszli samych siebie ,a ja tego nigdy nie zapomne !

Otoz po drugim cyklu chemii zaczelam wyciagac wlosy pekami ,przestraszylam sie ,bo przezylam to juz u mamy jak starala sie trzymac resztki wlosow jak najdluzej ...Wszedzie ich bylo pelno ..brrr Ja postanowilam (chociaz jeszcze nie mialam peruki) sie sama ogolic na lyso !!! Powiedzialam rodzinie ,ze bede sie lepiej czula ,jesli strace wlosy przez wlasna reke i choc trzesla sie ona troche dokonalam tego ... Co zrobili chlopcy ...przygotowali mi kapiel z nisamowita iloscia piany ,do tego pozapalali cale mnostwo swec ,a w trakcie kapieli dostalam szklaneczke ziolowej cherbatki i lampeczke czewonego wytrawnego winka (dobre na krew Wink ) . Podziwiali mnie za moja odwage i przezyli to chyba na rowni ze mna ,a moze i bardziej ... Byli ze mnie dumni a ja z nich ... to bylo piekne ... A na drugi dzien zalozylam na glowe chusteczke ,taka czarno biala ,na nia moj karnawalowy czarny kapelusik na bakier i pojechalam kolejka do sklepu perukarskiego po moja wspaniala peruke Smile))) !!!!

Ktora pol roku pozniej przez przypadek wrzucilam z bialym recznikiem do gotowania ...nie bede wam opowiadac mojej reakcji jak zobaczylam ten maly koltun czegos co kiedys bylo moja peruka hehehe To by bylo zbyt nieprzyzwoite ...Ale co tam ,to tylko peruka ,dzis mam wspaniale ,geste i swoje czerwone jak ogien wlosy .......

Pozdrawiam z calego serca wszystkich ( a teraz naprawde lece na dol do mamy pa )
olka_krk4

Odpowiedz z cytatem
Tak,dzieci to najwspanialszy dar od Pana Boga.Moje maja dopiero 5lat i roczek,ale synek juz czasami robi takie rzeczy-niesamowite,ze lezka mi sie w oku kreci.

Mowisz,ze masz czerwone wlosy Smile hmmm-dzika z Ciebie kobietka hehehehehe.Fajnie,ciesze sie,ze wszystko jest u Ciebie ok i masz swietne poczucie humoru,wogole widze ze fajna z Ciebie babka.

Pozdrawiam ca┬?a Twoja wspaniala rodzine Smile
hanuta
GoŠ

Odpowiedz z cytatem
olka_krk4 to slodki wiek dla dzieci i najwspanialszy czas dla matki ,sa takie slodkie i mozna sie wiele od nich nauczyc hehe .

A czy ja moge sie zapytac skad u ciebie sie ta nerwica wziela ,bo przypuszczam ,po wieku dzieci ,ze mloda z Ciebie babka jeszcze Smile No i ciekawi mnie ,co robisz aby sie jej pozbyc ,jak z nia walczysz . Bo jest to dla Ciebie i twojej rodziny na pewno ogromne obciazenie i moge sobie wyobrazic jak musi Ci byc czasami przykro po takiej akcji . Ja tez czasami krzycze ,ale tytlko zeby wyrzucic niepotrzebne emocje ... Gdzie i u kogo szukalas czy szukasz pomocy ?

pozdrowionka Laughing
hanuta
GoŠ

Odpowiedz z cytatem
olka_krk4 ... troche juz poczytalam ... ojojoj ,kochana Ty moja dasz rade ,kropelki ja uwazam powinnas pic ,ja wlasnie dzis skonczylam 1 butelke ,nie radzilam sobie z mysla .ze moja mama moze umrzec i mysle ,ze masz podobnie ,a wczesniejsze przezycie z wujkiem siedzi w Twojej podswiadomosci i wywoluje ten paskudny strach ...
olka_krk4

Odpowiedz z cytatem
witaj

Nije pisalam bo bylam na wakacjach.jak sie masz??
Mam 25 lat i zaczelo sie wszystko tak jak to juz przeczytalas.teraz jest juz duzo lepiej,ale nadal ten oddech trzyma.
I w sumie tylko to.Chodzilam do psychologa i zazywam lek o nazwie coaxil,duzo mi pomogl.Zazywam go juz 2 miessiace
hanuta
GoŠ

Odpowiedz z cytatem
Witam olka_krk4 Very Happy Very Happy Ciesze sie ze czujesz sie lepiej Very Happy Mnie tam (osiem lat temu ) zadne pyle nie pomogly i wzielam sie do roboty sama ... Zaczelam cwiczyc joge ,sie odchudzac no i przede wszystkim pozytywnie mysle ... po dwoch miesiacach juz byly zmiany na lepsze , fakt , ze wczesniej byla jeszcze terapia mojego ex meza na ktora tez chodzilam i chociaz duzo z niej nie pamietam na pewno cos pomogla ... teraz pije krople Dr.Bacha ,znowu cwicze joge, bo moje miesnie po tych chemiach sa bardzo oslabione , rozmawiam z moim Aniolem Strozem i czuje sie coraz coraz lepiej ... nie chce popadac w ekstazy ,ale czuje sie naprawde dobrze . Zreszta jestem z urodzenia niepoprwana optymistka Laughing Jesli mialabys ochote ,zajrzyj na stronke i forum http://angels.lap.pl/ . Zycze ci duzo sily i odwagi do walki z ta depresja ... I wiem ,ze ci sie uda Exclamation
olka_krk4

Odpowiedz z cytatem
Witaj Hanuta

Dawno sie nie odzywalas-ja zreszta tez-bylam na Wakacjach z dzieciaczkami,z jednej strony sie cieze bo odpoczelam a z drugiej smutno mi bo zanim wyjechalam na wakacje juz dobrze mi sie oddychalo i cieszylam sie ze nerwica powoli mija ale ze denerwowalam sie droga tam-bo ja jestem z Krakowa wiec to drugi koniec Polski-to po przyjezdzie na Mazury zle mi sie oddychalo dwa dni i w koncu minelo i bylo ok,ale po powrocie do Krakowa od nowa to samo ale pocieszalam sie ze znowu minal dwa dni i wroci do normy a tu mija kolejny tydzien i nic.Wiem,ze dla Ciebie kochana Hanuto to abstrakcja o czym ja pisze bo to co przezywasz Ty i Twoja mamusia a takze inne osoby na tym forum to moje oddechy to pikus.Dlatego tak bardzoi Was podziwiam bardzo bardzo-cmok cmok-buziaki dlawas dziewczynki posylam
Napisz co u was?/jak sie czujecie ty i mamusia kobitki pe┬?ne wigoru Smile

Pozdrawiam was bardzo bardzo goraco
c??rka
Marta80

Do│▒czy│: 14 Sie 2007
Odpowiedz z cytatem
Witam
Mam na imie Marta i niedawno dowiedzialam sie ze moja mama ma raka piersi.
Mam 27 lat i zdaje sobie sprawe z tego ze RAK to juz nie wyrok, jednak chyba jestem tego swiadoma poniewaz jestem zdrowa.
Nie wiem jak mam zachowywac sie w stosnku do mojej mamy w jaki sposob jej pomoc jak podtrzymac na duchu, jak dalej zyc. Razem z siostra zapewni┬?ysmy mamie najlepsza opieke, r??znego rodzaju masarz energrtyczne, rozmowy z psychologiem sa jeszcze przed nami, ale ciale zastanawiamy sie czy to nie zama┬?o, czy mozemy cos jeszcz e zrobic,
Jest nam wszystkim bardzo ciezko jak patrzymy na cierpienie kochanej osoby,
Dobros┬?awa Galewska
GoŠ

Odpowiedz z cytatem
Witam.
Poniewa┬? nie odzywa si?? nikt kto m??g┬?by podsun┬??? Pani jaki┬? pomys┬? na pomoc sobie i mamie, my┬?l??, ┬?e mo┬?e warto poszuka?? grupy jakie istniej┬? w niekt??rych miastach (Krak??w np.) gdzie mo┬?na uzyska?? rad??, pomoc dla os??b z chorob┬? nowotworow┬? i ich rodzin. Nie wiem gdzie Pani mieszka ale mo┬?e w┬?a┬?nie takie miejsce by┬?oby pomocne - gdzie jest wi??cej os??b (i profesjonalna pomoc terapeutyczna) z do┬?wiadczeniem takiego problemu.
Pozdrawiam serdecznie
DG
┐ycie z chorob▒ nowotworow▒
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

Odpowiedz do tematu